Yayın odası ses yalıtımı her alan için özel çalışma gerektirir. Ayrıca uygulama yapılacak alanın zemin ses yalıtımı ve tavan ses yalıtmına da önem vermek gerekmektedir. Yayın odası ses yalıtımı yapılırken kullanılan malzeme son derece kaliteli olmalıdır.

Yayın odası ses yalıtımının sağlanması ve gelen konuşma seslerinin karşı tarafa aktarılmaması için mekan içerisindeki seslerin sönümlenmesi gerekir. Sorunların çözümüne ilişkin akustik paneller ve akustik süngerler tercih edilmelidir.

Yayın odası ses yalıtımı için doğru bir şekilde uygulama yapmak çok önemlidir. Yayın odası ses yalıtımı hizmeti veren profesyonel firmalar, odalardaki ses kayıt cihazlarını, varsa monitörleri ve diğer ekipmanları inceleyerek akustik ses yalıtımı için farklı uygulamalarda yapılabilir.

Ses kalitesi yanlızca doğru malzeme ve doğru bir uygulama ile yapılmalıdır. dolayısıyla sesi sönümlemek minimum seviyeye indirecektir. Yanmaz akustik süngerler, piramit süngerler, yumurta sünger, labirent sünger, special sünger, bondex sünger ve  panel gibi ürünler yayın odası ses yalıtımı için kullanılan malzemeler arasındadır. Bu malzemelerin kullanılması ve uygulanması yayın odası ses yalıtımı için uygun olup sesi istenilen seviyede de sönümleyecektir.