Zemin ses yalıtımı üst kattaki ve alt kattaki gelen konuşma sesleri, televizyon sesleri, yürüme ve koşma sesleri yüksek sesle dinlenen veya çalınan müzik sesleri makine ve titreşim yaratan cihazların yarattığı sesler ve titreşimler gibi konuları içermektedir. Alt kata giden titreşimli sesler ve konuşma sesleri yapının elverişsiz olmasından dolayı ciddi rahatsızlıklar vermektedir.

Zemin ses yalıtımı parke altı, şap altı veya halı altına ses yalıtımı yaparak alt kata giden sesler engellenmektedir. Kauçuk levha, mantarlı kauçuk levha akustik pvc tabanlı halı, karo halı ,epdm ses bariyeri ve ses kesici süngerpanın kullanılması gerekmektedir.

Zeminde kullanılan şilteler yardımıyla darbeli ve gürültü ses oluşumunu engelleyebilirsiniz Kalınlığa göre rulo ve plaka olarak üretilen mantar ve kauçuk esaslı levhaları zemine sıvı solid bazlı yapıştırıcı yardımıyla yapıştırarak uygulanması titreşim yoluyla gelen sesi sönümleyecektir. Zeminde hava boşluğu bırakarak zeminin hava dağılımını sağlamasını kolaylaştırmaktadır.

Zemin ses yalıtımını şapın altında yapılması en verimli seçenektir. Şapın altından uygulandığı takdirde şap kalınlığı kadar duvarların etrafında dönülmesi titreşimin iletilmesini engellemektedir. Zemin ses yalıtımında kullanılan bu yöntem malzemeden alınacak verimi de arttırmaktadır. Bir diğer önemli konu ise kat yüksekliği ve kapı alt boşluklarıdır. İstenen yalıtımın seviyesine göre malzeme kalınlığı belirlendikten sonra uygulamanın yapılabilmesi için kapıların kesilmesi gerekebilmektedir. Malzeme ve uygulama detayları belirlenmeden önce bu detayların analiz edilmesi çok önemlidir.